İçerik Pazarlamasının Önemi

Günümüzde dijital mecraların artmasına bağlı olarak dijital pazarlama uzmanlarının en çok önem gösterdiği konulardan biri “İçerik Pazarlaması”dır. Bu konu markaların da dikkatini çekiyor. Çünkü Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Youtube gibi dijital mecralarda yer almak isteyen markalar öncelikli olarak içerik bakımından fark yaratmalıdır. Bu nedenle de içerik pazarlaması önem taşır. Peki içerik pazarlaması nedir?

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, yeni bir kavram olmasının yanı sıra markaların müşterileri ile iletişimini güçlendirmesine olanak sağlayan bir iletişim kanalı olarak öne çıkar. İçerik pazarlamasını kullanan markalar, daha çok müşterilere hitap eden içerikler ortaya koyarak müşteri deneyimini de artırmayı hedeflerler. Bununla birlikte markalar, içerik pazarlaması ile müşterilerin markaya olan bağlılıklarını güçlendirmek isterler. Bu açıdan içerikler, markalar tarafından kullanılan en önemli araçlardan biridir. Semrush tarafından yapılan araştırmaya göre de 2021 yılında içerik pazarlama stratejisinde başarılı olan şirketlerin oranı %78’dir.

İçerik pazarlaması, esasen bir kitleyi çekmek ve elde tutabilmek için içerikler oluşturmaya odaklanan stratejik pazarlama yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, ürün ya da hizmetleri tanıtmak yerine daha çok potansiyel müşteriye ve onların sorunlarını çözmeye yönelik içerikler oluşturma sürecini ifade eder. Bu noktada iyi hazırlanan bir içerik pazarlama stratejisi, markanın tercih edilmesine olanak sağlar. Bu açıdan eğlenceli ve yararlı içerikler oluşturmak, marka ve müşteri arasındaki bağın büyüyüp güçlenmesine de katkı sağlar. Peki içerik pazarlaması nasıl yapılır?

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması, bir markanın varlığını oluşturabilen en önemli etkendir. Ayrıca içerik pazarlaması ile pek çok kitleye erişilebilir. Bu da markanın bilinirliğini artırırken kazanç elde edilmesini de sağlar. İçerik pazarlaması yaparken çok fazla reklam içermemesine dikkat edilmelidir. Çünkü esas olan şey, tüketiciyi konu hakkında bilgi sahibi yapmaktır. Bu stratejide markalar tüketiciye değerli ve tutarlı bilgiler aktardığı takdirde müşterin bağlılığını kazanabilir. Çünkü tüketiciler genel olarak kendilerine doğru bilgi sunan markaları daha çok tercih ederler. Bunun yanı sıra içerik pazarlaması şu şekilde yapılır:

 • Hedef Kitleyi Belirlemek

Hedef kitle belirlemek sadece içerik pazarlamada değil, e-ticaret alanında yapılan çalışmalarda da önemlidir. Çünkü satılmak istenen ürün ya da hizmetlerin doğru hedef kitleye gösterilmesi potansiyel müşteri kazanımını olumlu etkiler. Bu nedenle içerik üretirken hedef kitlenin ilgi alanlarını analiz etmek gerekir. Bunun için yaş, cinsiyet, konum, gelir durumu, ilgi alanları ve alışveriş alışkanlıkları gibi kriterler üzerinde durulması doğru hedef kitlenin belirlenmesi için gereklidir. Daha sonrasında yapılacak olan reklam çalışmaları da bunlar üzerinde planlanmalıdır.

 • Rakip Analizi Yapmak

İçerik pazarlamasında hedef kitle belirlemek kadar rakipleri tanımak da önemli noktalardan biridir. Bu açıdan bir marka olarak rakipleri incelemek gerekir. Bu inceleme, rekabette markayı öne çıkaracaktır. Rakip analizi yaparken web sitesi veya sosyal medyadaki içerikler takip edilebilir. Bununla birlikte içeriklerde kullanılan anahtar kelimeler de incelenebilir. Bu incelemeler yapıldıktan sonra oluşturulan çalışmaların rakipler tarafından yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca içerikle ilgili yapılan çalışmalar tek taraflı düşünülmemelidir. Her ne kadar içerik çalışmaları müşteri odaklı olsa da aynı zamanda marka odaklıdır.

 • İçerik Belirlemek

İçerik pazarlamasındaki en önemli şeylerden biri de içerik belirlemektir. Bu nedenle hedef kitleye hitap eden içerikler, net, açık, samimi, ilgi çekici, akılda kalıcı, kişiyi harekete geçirici ve çözüm odaklı olmalıdır.

Bunların yanı sıra iyi bir içerik pazarlaması yapmak için yapabileceğiniz diğer şeyler de şu şekilde sıralanabilir:

 • Arama motoru optimizasyonu analizi
 • Müşterilerin sorun ve şikayetlerinin analizi
 • İlgi çekici sosyal medya içeriklerinin incelenmesi
 • Destek bölümünde yer alan sık sorulan sorulara bakılması
 • İnternette konu ile ilgili haberlerin takip edilmesi
 • İnternette yer alan forumların takip edilmesi

İçerik Pazarlaması Türleri

İçerik pazarlamasının nasıl yapıldığının yanı sıra türleri de önemlidir. İçerik pazarlaması türleri şunlardır:

 • Ürün Tanıtımları: Ürün hakkında içerikler paylaşarak tüketiciye ulaşabilirsiniz. Bunun için kısa videolar çekebilirsiniz.
 • Yarışmalar: Sosyal mecralarda marka olarak bilinirliği artırmak için yarışmalardan yararlanılabilir. Farklı platformlarda yarışmalar yapılabilir ve yarışma sonucunda birtakım ödüller verilerek kişilerin dikkati çekilebilir.
 • İgnografikler: Bilgi amaçlı konular hakkında ignografiklerden yararlanılabilir. Hem yazı hem de görsel olduğundan bu tarz içerikler takip eden kişilerin ilgisini çektiği için oldukça faydalıdır.
 • Listeler: İçerik stratejisi oluşturulurkenpopüler olan listelerden yararlanılabilir. Belli bir konu hakkında bilgi verirken maddeler listelenebilir.  
 • Bloglar: Bloglar SEO odaklı içeriklerdir. Web sitesine organik trafik sağlamak için anahtar kelimelerden oluşan blog içeriklerine yer verilebilir. Bu içerikleri oluştururken özgün olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca içerikleri yazarken okuyuculara fayda sağlaması önemlidir.
 • Araştırma İçerikleri: Bir marka olarak belirli bir konu özelinde araştırmalar paylaşmak hem SEO hem de marka etkileşimi için gereklidir. Bu tür içerikler, sosyal medya platformlarında paylaşılabilir. Aynı zamanda bu tarz içeriklere web sitesinde de yer verilebilir.
 • Videolar: Sosyal medya platformlarında popüler olan şeylerden biri videolardır. Özellikle Facebook ve Instagram gibi platformların sunduğu canlı yayın özelliği oldukça dikkat çekiyor. Bu açıdan canlı yayın için farklı formatlar geliştirilebilir ya da soru cevap etkinlikleri yapılarak kullanıcıların dikkati çekilebilir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması, bir marka için sadık müşteri elde edebilmek açısından en önemli şeylerden biridir. Çünkü müşteriler için bir marka fayda sağladığı oranda değerlidir. Eğer bir marka müşteriye fayda sağlıyor ve çözüm üretebiliyorsa bu müşterinin bağlılığına da katkı sağlar. Bu durum potansiyel müşterilerin artmasının yanı sıra marka bilinirliği için de önemlidir. Bu noktada içerik pazarlaması doğru bir şekilde yapılırsa marka arama motorlarında da ön plana çıkabilir. Böylelikle marka, rekabet sürecinde saygın bir yere sahip olmak için adım atmış olur. Bunun yanı sıra içerik pazarlamasında PPC (Pay Per Click) çalışmaları da güçlenir. Çünkü tıklama başına para ödeyerek bir ürün ya da hizmeti ön plana çıkarmaya yönelik yapılan çalışmalar, en yüksek getiriye sahip çalışmalardır. 

İçerik pazarlaması, sosyal medya faaliyetlerinde de daha başarılı olunmasına katkı sağlar. Sosyal medya, markaların müşterilerle iletişime geçmesinde en çok kullanılan alanlardan biridir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki haftada üç ya da dört defa içerik paylaşılması markanın takipçi sayısına olumlu katkı sağlıyor. Bu durum sosyal medya açısında fayda sağladığı gibi web sitesi trafiklerinde de etkilidir.

Sonuç olarak, içerik pazarlaması hem müşteriye hem de markaya değer katan bir yapıda ilerlemelidir. Doğru ve bilinçli olarak planlanan içerikler, sosyal medya, podcastler, webinarlar ve makaleler gibi araçlar aracılığıyla pek çok kişiye ulaştırılabilir. Tabii ki bunu yaparken içeriklerin özgün olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede kişiler, kendi istekleri ile markayı takip ederken marka bilinirliği de artacaktır. Content Marketing Institute tarafından hazırlanan rapora bakıldığında da içerik pazarlama stratejisine sahip firmaların stratejiye sahip olmayan firmalara göre daha başarılı olduğu ifade ediliyor.

Kaynakça

 1. Semrush. The State of Content Marketing (Erişim: 16.07.2022) https://tr.semrush.com/state-of-content-marketing/
 2. Branding Türkiye. İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır? (Erişim: 16.07.2022) https://www.brandingturkiye.com/icerik-pazarlamasi-nasil-yapilir/
 3. Yıldırım, S., (2019) İçerik Pazarlama ve Türkiye’den Örnekler Işığında İçerik Pazarlamasının Önemi, İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Teknoloji ve Sanayi İktisadi Anabilim Dalı, İstanbul, Türkiye. http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/ET001820.pdf
 4. Whitepress. İçerik Pazarlaması Nedir? (Erişim: 16.07.2022) https://www.whitepress.com/tr/bilgi-tabani/1057/icerik-pazarlamasi-nedir
 5. Hubspot. The State of Content Marketing in 2022 [Stats & Trends to Watch] (Erişim: 17.07.2022) https://blog.hubspot.com/marketing/state-of-content-marketing-infographic
 6. Content Marketing Institute. B2B Content Marketing (Erişim: 17.07.2022) https://contentmarketinginstitute.com/wp-content/uploads/2020/09/b2b-2021-research-final.pdf
 7. Content Marketing Institute. What is Content Marketing? (Erişim: 17.07.2022) https://contentmarketinginstitute.com/what-is-content-marketing/
 8. Cyberclick. Why Is Content Marketing Important? The Complete (Erişim: 18.07.2022) https://www.cyberclick.net/numericalblogen/why-is-content-marketing-important-the-complete-guide
 9. Marketing Inside Group. Why Content Marketing Is Important (Erişim: 18.07.2022) https://marketinginsidergroup.com/content-marketing/why-content-marketing-is-important/
 10. Oracle. İçerik Pazarlaması Nedir? (Erişim: 18.07.2022) https://www.oracle.com/tr/cx/marketing/content-marketing/